Turkish support for Kashmiris reiterated at Kashmir Black Day event in Ankara

 

ANKARA, 28 October 2019: Turkish support for Jammu & Kashmir dispute was once again reiterated at an event was organized by the Embassy of Pakistan in Ankara today as part of Kashmir Black Day commemorative ceremonies. 

Messages of the President of Pakistan and Prime Minister of Pakistan were read out. Pakistani leadership reiterated Pakistan’s political, moral and diplomatic support to the people of Kashmir until the resolution of the Jammu & Kashmir dispute according to the aspirations of the Kashmiris as per the United Nations Security Council resolutions.

Mr. Ali Şahin, Chairman of Turkey-Pakistan Friendship Group in Turkish Parliament, in his speech reiterated Turkish support for the oppressed people of Indian Occupied Jammu & Kashmir. He said the people of Turkey are concerned at the situation in Jammu & Kashmir. He said India claims to be world’s largest democracy but it has perpetrated worst kind of atrocities in Kashmir over the last seventy-two years. Kashmir is an issue of honour and a red line for Turkey and so it should be for the Muslim Ummah, said Ali Şahin.

Pakistan Ambassador Muhammad Syrus Sajjad Qazi in his remarks expressed deep gratitude to the people and leadership of Turkey for their support for the oppressed people of Indian Occupied Jammu & Kashmir. Ambassador said Kashmiris are fighting for their inalienable right to self-determination for more than seventy years. The just struggle of the Kashmiri people would soon succeed Inshallah, he added. 

 

Keşmirlilere Türk desteği Ankara’daki Keşmir Kara Günü olayında yeniden teyit edildi

ANKARA, 28 Ekim 2019: Cammu ve Keşmir anlaşmazlığına verilen Türk desteği bugün Ankara’da Pakistan Büyükelçiliği tarafından Keşmir Kara Günü anma törenlerinin bir parçası olarak düzenlenen etkinlikte bir kez daha teyit edildi.   

Pakistan Cumhurbaşkanının ve Başbakanının mesajları okundu.  Pakistan liderleri, Cammu ve Keşmir anlaşmazlığı Birleşmiş Milletler Güvenlik konseyi kararlarına uygun biçimde Keşmirlilerin isteğine göre çözülene kadar Keşmir halkına Pakistan’ın siyasi, ahlaki ve diplomatic desteklerini yeniden teyit etti. 

Türk Parlamentosundaki Türkiye-Pakistan Dostluk Grubu Başkanı Sayın Ali Şahin konuşmasında Hint İşgalindeki Cammu ve Keşmir’in ezilen halkı için Türkiye’nin desteğini yeniden ifade etti.  Kendisi Türkiye halkının Cammu ve Keşmir’deki durumdan endişe duyduğunu belirtti.  Hindistan’ın kendisini dünyanın en büyük demokrasisi olarak ilan ettiğini ama son yetmiş-iki yıldır Keşmir’de en kötü zalimlikleri yaptığını söyledi.  Ali Şahin Keşmir bir onur meselesidir ve Müslüman Ümmeti için de öyle olmalıdır dedi. 

Pakistan Büyükelçisi Muhammad Syrus Sajjad Qazi konuşmasında Türkiye halkına ve liderlerine Hint İşgalindeki Cammu ve Keşmir’in ezilen halkına verdikleri destek için derinden şükranlarını sundu.  Büyükelçi Keşmirlilerin yetmiş yıldan fazladır vazgeçilmez kendi kaderlerini belirleme hakları için dövüştüğünü söyledi.  Keşmir halkının haklı mücadelesinin başarılı olmasını ümit etti.