Pakistani Parliamentary delegation participates in the Democracy and National Unity Day event in Ankara; re-affirms Pakistan’s solidarity with Turkey

ANKARA, 15 July 2019: A Pakistani Parliamentary delegation consisting of Senator Mushahid Ullah Khan, Senator Dr. Shahzad Waseem and Chairman of National Assembly Standing Committee on Foreign Affairs, Malik Muhammad Ehsan Ullah Tiwana, MNA visited Ankara on 15 July 2019 at the invitation of the Speaker of the Turkish Grand National Assembly (TGNA), to participate in the commemorative event to mark the Democracy and National Unity Day at the Turkish Parliament

Reiterating solidarity with and unwavering support for the brotherly people, Parliament and Government of Republic of Turkey on the occasion, the Parliamentary delegation recalled that the entire Pakistani nation spoke with a single voice in support of their Turkish brothers and sisters on 15 July 2016 and strongly condemned the attempt to undermine Turkey’s peace and stability. Both Houses of Pakistan’s Parliament, moreover, passed unanimous resolutions expressing solidarity with Turkey and its people.

The delegation also visited the site of the Turkish parliament which was bombed during the coup attempt and paid heartfelt tributes to all the martyrs who laid down their lives for Turkey’s peace and unity.

The Parliamentary delegation also attended a prayer ceremony held for the martyrs at the Millat Mosque in the compound of Turkish Presidential Palace. They also met and held brief interaction with H.E. President Recep Tayyip Erdogan on the occasion.

During their interaction, the delegation conveyed warm feelings for people and the government of Turkey on behalf of the people and Parliament of Pakistan. They underlined that the two brotherly nations had always stood by one another in the face of all challenges, and would continue to do so in the future as well. They also reiterated Pakistan’s resolve to continue providing all possible support to Turkey to overcome any and all challenges to its peace, stability and development.

The delegation was also hosted over a lunch at the Turkish Parliament by the Speaker of the Turkish Parliament, H.E. Mustafa Sentop.

Turkish version

Pakistan Parlamenter heyeti Ankara’daki Demokrasi ve Ulusal Birlik Günü olayına katıldı, Pakistan’ın Türkiye ile dayanışması yeniden teyit edildi

ANKARA, 15 Temmuz 2019:  Senator Mushahid Ullah Khan, Senator Dr. Shahzad Waseem ve Pakistan Ulusal Meclisi Dışişleri Komitesi Başkanı Milletvekili Malik Muhammad Ehsan Ullah Tiwana’dan oluşan bir Pakistan Parlamenterler Heyeti 15 Temmuz 2019’da Türkiye Büyük Millet Meclisi  (TBMM) Başkanının daveti üzerine Türk Parlamentosunda Demokrasi ve Ulusal Birlik Günü anma törenine katılmak için Ankara’yı ziyaret etti.

Türkiye Cumhuriyetinin kardeş halkıyla, Parlamentosuyla ve Hükümetiyle dayanışmayı ve benzersiz destekleri yeniden teyit etmek için, Parlamenter heyet Tüm Pakistan Ulusunun tek sesle 15 Temmuz 2016’da Türk kardeşlerini desteklemek için seslendiğini hatırlattı ve Türkiye’de barışı ve istikrarı baltalama girişimini lanetledi.  Pakistan Parlamentosunun her iki kanadı da bunun üzerine Türkiye ve halkıyla dayanışmasını ifade etmek için oybirliğiyle kararlar geçirmiştir.

Heyet ayrıca darbe girişimi sırasında Türk parlamentosunun bombalanan yerini de ziyaret etti ve Türkiye’nin barışı ve birliği için hayatlarını kaybeden tüm şehitlere yürekten şükranlarını sundu

Parlamenter Heyet aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı Sarayındaki Millet Camiisinde şehitler için düzenlenen bir dua törenine katıldı.  Kendileri aynı zamanda Sayın Recep Tayyip Erdoğan’la tanıştı ve etkileşimde bulundu.

Bu etkileşim sırasında, heyet Pakistan halkı ve Parlamentosy adına Türkiye halkı ve Hükümeti için sıcak duygularını iletti.  Kendileri iki kardeş milletin tüm zorluklara karşı her zaman yan yana durduğunu ve gelecekte de böyle yapacağının altını çizdiler.  Ayrıca Pakistan’ın Türkiye’nin barışını, istikrarını ve gelişmesini zorlaştıran herşeyi alt etmesi için tüm desteklerini sağlamaya devam etmekteki kararlılığını yeniden teyit ettiler.

Heyet aynı zamanda Türk Parlamentosunda Sayın Mustafa Şentop’un ev sahipliği yaptığı bir öğlen yemeğine de katıldı.